10 sposobów na życiową radość

Już od dłuższego czasu przymierzałam się do zobaczenia filmu Joy (2015), którego osią przewodnią jest droga do osiągnięcia sukcesu i pełni szczęścia przez główną bohaterkę graną przez Jennifer Lawrence. W końcu się udało! Stwierdzam, że historia zdeterminowanej, by podążać za swoimi marzeniami tytułowej Joy, jest inspirująca i zabawna. I chociaż nie jest to rewelacyjny film, to na chwilę zatrzymał mnie w moim życiu i kazał zastanowić się nad szczęściem, radością i sukcesem. I tym oto sposobem, dzisiaj będzie zupełnie inny wpis niż zwykle :).

joy01

POWOŁANIE?

W filmie Joy czuje, że się urodziła, by być wynalazcą i przedsiębiorcą. Myślę, że większość z nas ma wewnętrzne poczucie, że urodzili się, by coś robić, trochę tak jak Joy. Można to opisać jako powołanie, które siedzi w środku nas i co jakiś czas daje o sobie znać. Wspaniałą sprawą jest umiejętność słuchania tego wewnętrznego głosu i podążanie za nim. Wyzwaniem jednak jest to, że wielu z nas niejednokrotnie brakuje odwagi, by wyjść poza strefę komfortu, mamy też problem z uzyskaniem pomocy lub zachęty, by w pełni wykorzystać swoje predyspozycje i cieszyć się życiem, tak jak obserwujemy to na ekranie.

BODZIEC DO DZIAŁANIA

Sam film to naprawdę inspirująca historia. Przypuszczam, że gdyby zapytać ludzi na całym świecie, w różnych kulturach, czego najbardziej chcą od życia albo co jest dla nich najważniejsze, w większości przypadków szczęście byłoby celem numer jeden. Z tego powodu droga Joy do sukcesu i szczęścia, może być interesująca dla wielu z nas i stać się bodźcem do działania. Nie ukrywam, że na mnie film podziałał właśnie w ten sposób.

Możliwe, że to ze względu na pewien etap w życiu, w którym się znalazłam. Od dawna już zastanawiam nad tym, czy jestem szczęśliwa i co mogę zrobić, by być (bardziej?). Wydaje mi się, że znalazłam już swoje wewnętrzne powołanie. Mam plan działania, który ma mi pomóc w realizacji życiowych celów. Jednak obserwowanie Joy na ekranie i jej determinacja sprawiły, że jeszcze mocniej poczułam siłę do działania, ale też zmobilizowało mnie do tego, by wzmocnić swoją radość z życia codziennego. W ten sposób natrafiłam na brytyjskiego psychologa Roberta Holdena, będącego założycielem The Happiness Project.

joy03

Na podstawie jego artykułów, pozwoliłam sobie stworzyć listę 10 sposobów na życiową radość:

  1. Słuchaj pragnień swego serca i zauważ, co Cię inspiruje

Dobrym punktem wyjścia jest zadanie sobie pytania: Kiedy czuję, że ŻYJĘ?

  1. Wybierz szczęście

Niektórzy ludzie gonią za szczęściem, inni je po prostu wybierają. Wszystko zależy od tego, ile czasu chcesz zaoszczędzić :). Wyznacz sobie dzienny pozytywny cel: być bardziej radosnym niż poprzedniego dnia i zobacz, co się stanie.

  1. Przejdź do „darmowego szczęścia”

Jeśli uważasz, że za pieniądze kupisz życiową radość, to możesz chodzić na zakupy przez resztę swojego życia i nigdy nie być spełnionym. Sporządź listę wszystkiego, czego doświadczasz w swoim życiu, co nic nie kosztuje, ale jest dla Ciebie bezcenne (np. przyjaźń, partnerstwo, powietrze, dobroć ludzi czy gwiazdy nocą).

joy05

  1. Śmiej się

Jest takie powiedzenie: „Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z siebie, bo nigdy nie przestaną być rozbawieni”. Jest coś wspaniałego z umiejętności niebrania siebie całkiem serio ;). Przy tym dobrze jest zauważać zabawne sytuacje życia codziennego – a jest tego całe mnóstwo – i śmianie się z nich. Nieważne czy inni patrzą na Ciebie krzywo – jeśli coś Cię bawi, po prostu śmiej się.

  1. Kochaj kogoś

Ludzie, którzy poświęcają swój czas i uwagę na najważniejsze dla nich relacje, doświadczają więcej szczęścia. Pomyśl o tych, z którymi chciałbyś spędzić więcej czasu, skontaktuj się z nimi i bawcie się razem dobrze!

  1. Wybacz

Każdy wie, co to znaczy przeżyć rozczarowanie lub zdradę, jednak chowanie w sobie żalu i urazy, sprawia, że czujesz się coraz gorzej. Blokujesz się na radość życia.

Wybaczenie innym i sobie uwolni Cię przeszłości i zmieni Twoją przyszłość.

  1. Bądź wdzięczny

Powiedz głośno albo spisz na kartce wieczorem trzy rzeczy, za które jesteś wdzięczny. KAŻDEGO DNIA. Wdzięczność często jest określana jako skrót do szczęścia. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym szczęśliwszy się czujesz.

joy04

  1. Nie bądź męczennikiem

Cierpiętnicy uważają, że trzeba poświęcać siebie i swoje szczęście. Przestań zaniedbywać samego siebie.

  1. Postaw siebie na pierwszym miejscu

Dbanie o innych przynosi Ci prawdopodobnie dużo radości, jest to sposób w jaki okazujesz swoją miłość. Ale jeśli nie dbasz przy tym o siebie, za jakiś czas nie będziesz w stanie opiekować się nikim. Aby dbać o innych z miłością, trzeba dbać o siebie w pierwszej kolejności. Jeśli coś Ci sprawia Ci ogromną radość, nie poświęcaj tego na rzecz obowiązków czy innych ludzi.

  1. Uważaj na „uzależnienie od celu”

Szczęście nie jest miejscem, do którego trzeba się dostać. Jest to raczej sposób podróżowania i cieszenie się podróżą. Pewnie często obiecujesz sobie, że zatrzymasz się i skoncentrujesz np. na zapasu lasu albo róż, ale ostatecznie tego nie robisz. Zawsze żyjesz w „nie teraz” i w „biegnę do celu, do szczęścia”.

Szczęście jest tam, gdzie jesteś teraz.

Czuję się lepiej przez samo stworzenie tej listy – aż strach pomyśleć, co będzie, jak ją wypróbuję w pełni ;). Jak jest z Tobą Czytelniku? Czy żyjesz w zgodzie ze swoim wewnętrznym „ja”? Czy cieszysz się życiem i jesteś spełniony?

Reklamy

2 thoughts on “10 sposobów na życiową radość

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s